Poradna – výběr čerpadla

Co vás nejvíce zajímá

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Je to jednoduché a zvládnete to orientačně sami. Potřebujete znát jen 2 věci:

  1. tepelnou ztrátu objektu (ta se udává v kW)
  2. energetický štítek tepelného čerpadla

Tepelnou ztrátu domu znát nemusíte, ale energetický štítek, který má každé tepelné čerpadlo, chtějte vidět vždy! Ten nám říká, jaká tepelná ztráta domu je vhodná pro dané tepelné čerpadlo. Například mám tepelnou ztrátu domu 10 kW. Tak hledám tepelné čerpadlo, které má na energetickém štítku také 10 kW. Mohu dát i silnější, např. 13 kW, ale to je většinou dražší, takže se to nevyplatí. A mohu dát i slabší, např. 7 kW, ale pak počítám s tím, že nedostatečný výkon tepelného čerpadla musím ve větších mrazech nahradit jiným zdrojem (tzv. bivalentním zdrojem nebo bivalencí) a pak je zase dražší provoz.

Pokud můžeme doporučit, tak sami nic nevybírejte. Nechte to na lidech, kteří se v dané problematice denně pohybují, mají spoustu znalostí, řadu zkušeností a mnoho začátečnických chyb již udělali a poučili se z nich.

NECHTE TO NA NÁS! RÁDI VÁM POMŮŽEME.

Co je to energetický štítek a k čemu slouží?

Energetický štítek je z technických parametrů nejdůležitější věc, kterou byste měli o tepelném čerpadle znát. Jako u lednice v obchodě, je to první věc, kterou máte vidět. Pokud tomu tak není, tak se nebojte se na energetický štítek zeptat, prodejce má povinnost vám jej poskytnout. Pokud tak neudělá, což se běžně děje a ukazuje to na neserióznost prodejce, bez váhání se obraťte na jiného dodavatele.

Energetický štítek tep. čerpadla říká, jaká tepelná ztráta domu je vhodná pro dané tepelné čerpadlo. Například mám tepelnou ztrátu domu 10 kW. Tak hledám tepelné čerpadlo, které má na energetickém štítku také 10 kW. Mohu dát i silnější, např. 13 kW, ale to je většinou dražší, takže se nevyplatí. Mohu dát i slabší, např. 7 kW, ale pak počítám s tím, že nedostatečný výkon tepelného čerpadla musím ve větších mrazech nahradit jiným zdrojem (tzv. bivalentním zdrojem neboli bivalencí) a provoz se zdražuje.

Téměř každý prodejce se chlubí energetickou třídou A++ (od října 2019 A+++). To je však jen poloviční informace, kterou prodejci zneužívají ke klamání zákazníků. Hodnota A+++ se vždy vztahuje k tepelné ztrátě domu, na který je čerpadlo nasazeno a tato hodnota je na energetickém štítku uvedena.

Například čerpadlo viz energetický štítek níže má A++, když je nasazeno na dům s tepelnou ztrátou max. 13 kW (14 kW pro dům s podlahovým topením). Mnozí klidně dají stejné tep. čerpadlo na dům se ztrátou 17 kW. Pak to ale určitě nebude A++! Proto vždy chtějte vidět energetický štítek. Nemusíte být odborníky, abyste zvládli porovnat 2 čísla – tepelnou ztrátu domu a výkon na energetickém štítku. Ideální je, když se budou čísla rovnat.

 enstitek popis

 

Co je tepelná ztráta domu?

Výběr tepelného čerpadla se odvíjí od tepelné ztráty domu nebo objektu – tuto hodnotu počítá projektant. U novostavby je vždy známá a tím je to snadné. U staršího domu většinou tepelná ztráta známá není a nechat si ji vypočítat stojí tisíce korun. Velice dobře však funguje i návrh podle minulé spotřeby – ať už uhlí, dřeva, plynu či elektřiny. Pokud nám tedy řeknete, čím topíte a kolik za rok protopíte, snadno a velice přesně zjistíme tepelnou ztrátu a připravíme vám řešení vytápění vhodným tepelným čerpadlem.

Jestli chcete orientačně zjistit, jaké tepelné čerpadlo je pro váš dům vhodné, tak jsme pro vás připravili jednoduchou tabulku, kde to můžete podle známých údajů sami snadno zjistit.

Co znamená výkon tepelného čerpadla?

Pozor na informace o výkonu tepelného čerpadla. Mnoho firem využívá neznalost zákazníků ke klamavým metodám a prodají klidně i nevhodné zařízení. Každý výrobce či prodejce nazývá výkonem stroje jinou hodnotu – u někoho to je maximální výkon, u někoho to je jmenovitý výkon. Někdo používá výkon při venkovní teplotě 2 °C a topné vodě 35 °C, někdo zas při teplotě -10 °C a topné vodě 55 °C.

Pokaždé to je jiná hodnota a vzájemně se nedají srovnávat. Díky EU však máme jeden nástroj, který je určen pro laickou veřejnost, aby mohla snadno porovnávat různá zařízení. Je to energetický štítek. Jako je každá lednice či televize na prodejně opatřena energetickými štítky, tak i tepelná čerpadla musí mít svůj a prodejce má povinnost jej prezentovat zákazníkovi. To se však moc neděje, protože o tom lidé nevědí a prodejci čerpadel vás tak mohou snadno oklamat různými odbornými řečmi místo toho, aby ukázali energetický štítek. Najdou se i tací, kteří prodávají tepelné čerpadlo o deklarovaném výkonu 19 kW, a přitom na en. štítku mají 10 kW.

VŽDY CHTĚJTE VIDĚT ENERGETICKÝ ŠTÍTEK!

Co znamená tepelné čerpadlo vzduch-voda?
Je více typů tepelných čerpadel. Vzduch-voda, země-voda, vzduch-vzduch… První slovo znamená odkud teplo beru a druhé kam teplo dávám. Vzduch-voda tedy znamená, že zdrojem energie je okolní vzduch a teplo dávám do vody, která je v radiátorech nebo podlahovém topení.
Split vs. Kompakt?
Splitové provedení znamená dělené, máme tedy venkovní a vnitřní jednotku. Venkovní a vnitřní jednotku tepelného čerpadla spojuje propojovací vedení chladiva, kde nehrozí zamrznutí. To je velká výhoda oproti kompaktním jednotkám. Kompaktní jednotky mají vše v jednom a sice venku. Do kompaktní jednotky vstupuje topná voda, která je tedy ve venkovním prostředí, což není ideální. V krizových stavech může dojít k zamrznutí.